slide_baza slide_stacja paliw slide_zwik slide-2 slide_biogaz slide_oczyszcz slide-4 slide_tabor
 
 
 
 
 

Płońskie rady na odpady

 
 
 
 

Nawet jeśli nie segregujesz odpadów możesz przyczynić się do zmniejszania ich uciążliwości dla środowiska!

Przeczytaj kilka naszych rad, które pozwolą Ci zwiększyć swoją świadomość na temat prawidłowego postępowania z odpadmi:

  • Odkręcaj plastikowe butelki i zgniataj je!
  • Odkręcaj metalowe nakrętki ze słoików i butelek i wrzucaj je oddzielnie do kosza!
  • Zrywaj etykiety z butelek plastikowych!
  • Opróżniaj opakowania z jedzenia (wylej zepsute mleko z butelki, wyrzuć spleśniały dżem ze słoika)!
  • Opłucz delikatnie opakowania z resztek jedzenia!
  • Oddzielaj odpady od siebie (nie wrzucaj do pojemnika połączonych rodzajów odpadów np. papierowej torebki owiniętej w plastikową)!
  • Na zakupy zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku!
  • Starą odzież oddaj komuś potrzebującemu lub przeznacz na czyściwo do warsztatu!

Zaawanasowanie technologiczne linii sortowniczej w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Poświętnem pozwala odzyskiwać surowce wtórne również z odpadów zmieszanych. Dzięki tym zabiegom możemy odzyskać więcej papieru, plastiku czy szkła, a ich jakość będzie znacznie lepsza.

 

 
 
 
 

Segreguj odpady - to się opłaca Tobie i przyszłym pokoleniom!

 
 
 
 

Jeśli tylko masz chęć i możliwość segregowania odpadów - nie wahaj się, zrób to! Zysk jest nie tylko finansowy, ale przede wszystkim środowiskowy.

Każda z rad gmin uchwaliła niższe stawki za odbiór odpadów segregowanych. Każda z nich ustaliła też zasady segregowania odpadów na terenie gminy.

 
 
 
 

Załóż przydomowy kompostownik!

 
 
 
 

Właściciele nieruchomości, na których znajdują się parki i ogrody mogą w łatwy sposób zagospodarować odpady zielone i bioodpady zakładając przydomowy kompostownik.

Kompostownik można zbudować samemu lub kupić gotowy w sklepie ogrodniczym. Jako kompostownik może służyć również niewielki dół wykopany w ziemi lub po prostu pryzma.

Kompostownik najlepiej usytuować w zacienionym miejscu ogrodu i osłonić go od działania wiatru. Ważne, aby kompostowane odpady miały stały dostęp powietrza, a woda mogła swobodnie odpływać z kompostownika. Warto zaszczepić kompost kompostem gotowym lub specjalnym preparatem. Kompost należy co jakiś czas przemieszać.

Do kompostownika wrzucamy: skoszoną trawę, rozdrobnione gałęzie, opadnięte liście i owoce, chwasty bez nasion, popiół drzewny z kominka czy grilla, obierki warzyw i owoców, skorupki jaj, papier i tekturę.

Do kompostu nie dodajemy: chwastów z nasionami (nasiona przetrwają i zachwaścimy sobie wszystkie miejsca, gdzie użyjemy kompostu), liści porażonych chorobami (by ich nie rozprzestrzeniać), pestek (wyrosną drzewka i krzewy), fragmentów kasztanowca, buku i dębu (zbyt twarde - długo się rozkładają) oraz gotowanych pozostałości z kuchni (przyciągają gryzonie).